Profesionální fotografická technika

50 let studiové zábleskové techniky BOWENS

Akustický signál nabití 2013-10-15 15:17:15
V loňském roce jsme proběhlo padesátileté výročí výroby prvních zábleskových systémů, které znamenaly revoluci v atelierové osvětlovací technice. Tímto průkopníkem a inovátorem nebyl nikdo jiný než známá anglická firma BOWENS.
 

    Prvopočátky existence firmy BOWENS lze doložit již rokem 1923, kdy v Londýnském Soho založil p.Ken Bowens malou opravnu fotografických přístrojů. Zábleskovou osvětlovací technikou se firma začala zabývat těsně po válce, kdy v r. 1947 byla zahájena individuální výroba v té době zcela originálních elektronických zábleskových jednotek, zhruba od r. 1950 pak prvních elektronických systémových zařízení pro fotografická studia.V nich zdrojem záblesku již byla klasická záblesková výbojka.Za historický přelom a současně začátek éry moderní studiové techniky je pak považován rok 1963, kdy byla jako první na světě zahájena seriová výroba kompaktních zábleskových zdrojů, které mají veškerou elektroniku vestavěnou uvnitř. Od té doby je tato koncepce standardem zábleskových zařízení, vyráběných po celém světě.

           

 

Firma BOWENS se v této éře proslavila zejména modelovou řadou Monolite, která znamenala opravdovou revoluci v atelierovém osvětlení. Není divu, že tyto modely byly řadou dalších výrobců napodobovány a kopírovány ( Hensel, Compactron … ).

 

             Výroba studiového osvětlení zejména v '70 letech, byla rozšířena o zábleskové generátory s oddělenými hlavicemi ( Quad ), byly vyvinuty speciální nástavce typů Ring Flash, Strip Light , Pencil Light, rozšířena výroba ostatního příslušenství, takže zábleskový systém BOWENS se stal prvním skutečně komplexním vybavením pro profesionální práci ve fotografických studiích. Dalším technickým mílníkem pak byl přechod na nový standard upevňování příslušenství a to pomocí bajonetu-S, který nahradil dosavadní normu L-bajonetu je používán dosud. O jeho oblibě svědčí i fakt, že se stal jakousi univerzální normou pro řadu především asijských výrobců, kteří jím vybavují přístroje ostatních značek. V r. 1966 se firma BOWENS poprvé zúčastnila fotografického veletrhu PHOTOKINA v Kolíně n.Rýnem a započala s budováním celosvětové prodejní sítě.

        Ze širokého sortimentu fotografického vybavení, které firma BOWENS v průběhu let vyráběla, nelze nevzpomenout na dia kopírovací jednotky Ilumitran, zábleskové expozimetry i speciální měřící techniku pro fotografická studia. Masového rozšíření se pak dostalo všem následným modelovým řadám zábleskových přístrojů, jako Prolite, Traveller, Esprit, Gemini i generátorů jako Quad, Estime, Equipe, Duo, Quadx, Creo. Pod značkou BOWENS nebyla vyráběna jen záblesková technika, ale i velmi populární závěsné stropní systémy Hi-Glide, zejména v poslední době pak velmi kvalitní přístroje pro kontinuální svícení a to fluorescenční, halogenové a LED.

     

     Výrobky značky BOWENS jsou tvale hodnoceny jako nejprodávanější přístroje v rámci světa, kde jsou v současné době nabízeny sítí cca 70 národních obchodních zastoupení. Jsou oblíbeny zejména pro svoji mimořádnou spolehlivost, vynikající technické parametry a kvalitní systém jejich příslušenství. I z našich zkušeností můžeme potvrdit, že kvalita této techniky je na takové výši, že běžně odstraňujeme převážně drobné závady na přístrojích starých 30 a více let, které jsou stále ve vynikající kondici. Vzhledem k mimořádné kvalitě jsou námi prodávané přístroje BOWENS nabízeny s celoživotní zárukou na jejich funkci.

Výroba zábleskové techniky BOWENS byla po celou dlouhou dobu existence firmy provozována v objektu bývalého mlýna na adrese Old Road 1, Clacton an Sea, Essex, kde části firmy sídlí dosud. Hlavní výrobní závod byl v minulých letech přesunut do Číny ( viz obr.dole ), kde pod přísným dozorem britských techniků byl provede náběh výroby a její stabilizace, přičemž lze konstatovat, že kvalita výrobků z nového zdroje je minimálně tak vysoká, jako z původního tradičního závodu. Část administrativních a vývojových kapacit bude v nejbližší době přesunuta do nového objektu v Colchesteru a stará tradiční historická budova na Old Road 1 ustoupí moderním developerským projektům.