Profesionální fotografická technika

Přehled kompaktních zábleskových generátorů BOWENS

Akustický signál nabití
Přehledné shrnutí základních vlastností jednotlivých řad současně vyráběných zábleskových přístrojů BOWENS.
 

    Pro snadnější orientaci v současné nabídce zábleskových přístrojů přinášíme základní informaci, která vám pomůže při úvahách o pořízení nových osvětlovacích zařízení, případně doplnění stávajícího osvětlovacího parku. Je pochopitelné, že všechny nové přístroje mají zachovánu plnou kompatibilitu s přístrojí předchozími ve smyslu možnosti použití veškerého příslušenství a osvětlovacích nástavců. Je tedy zachován i nadále osvědčený bajonet typu S. Zajímavý je i fakt, že veškeré nově produkované kompaktní zábleskové přístroje všech konstrukčních řad i výkonových variant, mají možnost provozu z bateriových zdrojů nezávisle na běžné energetické síti. U všech modelů existuje možnost zakoupení kompletních setů, kde v základním provedení je obsaženo radiové spouštění systému PULSAR TX

    Nejnižší řadou zábleskových přístrojů je modifikace GEMINI , která se dodává ve dvou výkonových variantách a to 200 Ws a 400 Ws. Vyznačuje se minimálními rozměry i hmotností při zachování všech prvků základního ovládacího komfortu. Tyto přístroje jsou vynikající variantou pro začínající fotografy, jakož i pro nasazení ve světelném parku profesionálního studia , kde mohou plnit pomocné funkce. Zcela bezkonkurenční je jejich výhodná cena. Jako poslední vývojová novinka je varianta RX, kdy jsou záblesky již vybaveny radiovým přijímacím modulem, který spolupracuje s vysilači staršího i nového provedení řady PULSAR a PULSAR TX.

    Střední kategorie zábleskových přístrojů je tvořena modelem GEMINI R, který je vyráběn opět ve dvou výkonových provedeních, a to 250 Ws a 500 Ws. Zejména model GEMINI 500 R se stal za velmi krátkou dobu prodejním hitem a pomáhá tak nadále udržet úspěch značky, jakožto celosvětově nejprodávanějšího typu zábleskových přístrojů. Za pozornost stojí především nový způsob ovládání výkonů pomocí dvou otočných voličů, kdy jeden reguluje výkon skokově o celá cl. čísla, druhý pak o jejich desetiny. Pracovní výkon je přímo indikován na přehledném displeji. Vestavěný procesor řídí proporční výkon pilotní žárovky ( nepoužijeme-li trvale plný, případně výkon uživatelsky nastavený ). Samozřejmostí je automatické snižování výkonu při regulaci směrem dolů včetně akustického signálu. Tyto přístroje jsou již připraveny pro aplikaci radiového spouštění pomocí libovolného radiového modulu kamery, který je akceptován v zábleskovém přístroji založením příslušné karty a nasazením boční antény. Přístroje tak mohou spolupracovat se všemi vysílacími moduly PULSAR .

    Nejvyšší modely kompaktních zábleskových přístrojů jsou vyráběny pod označením GEMINI PRO , které jsou konstrukčně řešeny pro náročné podmínky profesionální fotografické praxe. Jsou ve výkonové řadě 500,750,1000 a 1500 Ws , jejich regulační rozsah je 5 clon.čísel ( u 1000 a 1500 pak 7 cl.č. ). Všechny typy jsou vybaveny vestavěnými ventilátory, mají výbojky, emitující ultra krátký záblesk. Bez zajímavosti není ani univerzální napájení, které akceptuje sítě v rozmezí 90 – 250 V 60/50 Hz . Oba dva nejvýkonnější typy jsou vybaveny halogenovou pilotní žárovkou 500 W s vysokou životností , světelné zdroje jsou opatřeny bezpečnostním korekčním krytem.

    Jako další řada zábleskových přístrojů jsou modely typu GEMINI C, které jsou ekonomickou variantou k řadě R, od které se liší především způsobem ovládání. Znovu se tak vrací analogová verze s odděleným ovládáním energie záblesku a pilotní žárovky pomocí dvou samostatných regulačních prvků a orientačním odečtem jejich hodnot podle údajů stupnic. Přístroje se vyráběly ve výkonových variantách 250 a 500 Ws, nyní je na trhu pouze varianta 500 Ws.Pochopitelně lze dodat i jejich sety s radiovým ovládáním PULSAR. Bližší informace o technických parametrech jednotlivých typů zábleskových přístrojů BOWENS najdete na stránkách jejich katalogových listů v sekci PRODUKTY, případně v originálním katalogu výrobce.

    Tyto informace budou platné pravděpodobně pouze do podzimního termínu PHOTOKINY, kde se očekává představení dalších novinek a vývojových verzí zábleskových přístrojů z produkce firmy BOWENS. O těchto změnách budeme rádi informovat.